اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ

اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ

آیا اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ را می دانید؟ مستربچ ها دارای سه جزء اصلی هستند که در این مقاله به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم. تولید مستربچ با 3 جزء اصلی پلیمر پایه، افزودنی و عامل سازگارکننده انجام می شود.

پلیمر پایه

زمانی که یک ماده ی درشت مولکول که از تعداد زیادی واحد های کوچکتر به نام مونومر تشکیل شده باشد و این مونومر ها به صورت زنجیره ای به هم متصل باشند به این ماده ی درشت مولکول پلیمر گفته می شود.

پلیمر هایی که از اجزاء اصلی مستربچ ها هستند، انواع پلی اتیلن، پلیمر آلکیدی، واکس هایی با وزن مولکولی پایین، اتیلن وینیل استات، پلی استایرن و پلی پروپلین هستند. پلیمر های مخصوص دیگری هم وجود دارد که می توانند از اجزاء اصلی تشکیل دهنده ی مستربچ ها باشند اما ذکر اسامی آنها در خارج از حوصله ی این مقاله است.

افزودنی

پلیمر ها به تنهایی خواص کاملی برای تهیه و تولید مستربچ ها ندارند. برای اینکه پلیمر هایی که اسامی آنها در بالا گفته شد بتوانند به خواص کامل خود برای احیای مستربچ ها برسند نیاز است که به این پلیمر ها مواد افزودنی خاصی اضافه بشود که این مواد افزودنی عبارتند از: پرکننده ها، پیگمنت ها و افزودنی های بهبود دهنده ی خواص. با توجه به این موضوع که تولید کننده قصد داشته باشد چه نوعی از تغییرات را در پایه های پلیمری اعمال کند، میزان افزودنی هایی که به صورت خوراک به محلول داده می شود متفاوت است.

(پیشنهاد ما به شما مطالعه مستربچ رنگی است.)

عامل سازگار کننده

حال تصور کنید که با استفاده از افزودنی، پلیمر های پایه ای درست شده است که خواص آن ها برای تولید مستربچ ایده آل یک تولید کننده مورد تایید است. اما کار تولید مستربچ به همین جا خاتمه نمی یابد، باید این پلیمر ها با سازگاری مناسب را پیدا کنند. سازگاری مناسب را پیدا کردن به این معنا است که بتوان با استفاده از پلیمر های پایه به همان کیفیت صنعتی مستربچ مورد نظر رسید.

سازگار کننده هایی که از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی مستربچ ها هستند پلاستیک های پایه ای همانند: پلی پروپلین گرافت شده با مالئیک انیدرید، پلی اتیلن گرفات شده با مالئیک انیدرید، ABS گرافت شده با مالئیک انیدرید هستند که باعث بهبود خواص پلیمر های پایه می شوند.

تجهیزات مناسب

به غیر از موارد ذکر شده و کیفیت آنها که در تولید یک مستربچ ایده آل بسیار مهم هستند، استفاده از تجهیزاتی که در اختلاط اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ موثر عمل کنند نیز هم بسیار مهم است. محدوده ی وسیعی از تجهیزات وجود دارد که برای تولید مستربچ با کیفیت باید مورد استفاده قرار بگیرد. می توان از بین ابزار هایی که برای تولید مستربچ ایده آل به طور کلی از آنها همیشه استفاده می شود به دستگاه مخلوط کن و دستگاه کنترل دما اشاره کرد.

بهترین زمان برای اضافه کردن مواد به مخلوط مستربچ

زمانی که تمام اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ در حال آمیخته شدن با یکدیگر هستند بهترین زمان ایده آل برای اضافه کردن تمام اجزای تشکیل دهنده به مخلوط، زمانی است که پلیمر های مصرفی یک مستربچ بیشترین چسبندگی را دارند.

بعد از اینکه تمام مواد با یکدیگر مخلوط شد باید دمای مخلوط ذره ذره کاهش پیدا کند. در این صورت چسبندگی کاهش پیدا کرده و اختلاط مواد تا آخرین جزء به خوبی صورت می پذیرد.

نتیجه کلام

خرید مستربچ به دلایل زیادی صورت می گیرد. در واقع مستربچ در صنایع زیادی از جمله صنعت پلاستیک، صنعت سبدسازی، صنعت فیلم، لوله های پلیمری و روکش کابل و سیم و … انجام می شود و در هر کدام از این صنایع مستربچ تاثیر شگفت انگیزی بر روی محصول و فرآیند تولید می گذارد.

مستربچ های تولیدی آسیارنگدانه با بالاترین سطح کیفیت تولید شده، و این شرکت با نام و برند تجاری سپاهان مستربچ همواره در طی تمام سال های فعالیت خویش یار و همراه بسیاری از برندهای بزرگ دنیا بوده است.

>> آشنایی با انواع مستربچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *