کامپاند چیست؟

کامپاند چیست؟

آیا می دانید کامپاند چیست؟ مستربچ را می شناسید؟ آیا از تفاوت های کامپاند و مستربچ چیزی می دانید؟ پس با ما همراه باشید…

کامپاند چیست؟

کامپاند، ترکیبی از مواد پلیمری مانند انواع گریدهای پلی اتیلن، و مواردی از این قبیل است که به منظور افزایش خواص فیزیکی، مکانیکی و حرارتی به مواد اولیه اضافه می شود. زمانی که به ترکیبات پلیمری، ماده خاصی که اغلب رنگی است اضافه می گردد، ترکیب جدیدی به نام کامپاند ایجاد می شود. به طور ساده می توان گفت کامپاند ها به منظور افزایش ثبات و مقاومت مواد پلاستیکی به کار می روند.

اگر در کنار مفهوم کامپاند بخواهیم توضیح مختصری در ارتباط با مستربچ نیز بدهیم م توان گفت: مستربچ یک افزودنی به صورت پلاستیکی و جامد است،. آمیزه ای غلیظ که از سه عنصر پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگار کننده ایجاد گردیده است. افزودنی های مستربچ شامل مقدار زیادی مواد شیمیایی پر کننده هستند که جهت بهبود رنگ، دوام، یا بهبود قیمت به پلیمر اضافه می گردند.

فرآیند تولید کامپاند

کامپاندها، ترکیبی از پلیمر پایه، رنگدانه ها، مواد افزودنی و گاهی اوقات پرکننده ها است. کامپاندها به صورت دانه ای هستند و در طول فرآیند تولید به اکسترودر اضافه می شوند.

فرآیند تولید مستربچ و کامپاند متفاوت است، مستربچ معمولا با مخلوط کردن رنگدانه ها و مواد افزودنی با رزین ساخته می شوند، سپس مخلوط، اکسترود و سرد شده، و  به صورت گلوله های جامد در می آیند. این گلوله ها در طول فرآیند تولید به پلیمر اضافه می گردند. در صورتی که

 

تفاوت های کامپاند با مستربچ

حالا که تا اینجا مفهوم کامپاند را متوجه شدیم ، حال می خواهیم تفاوت های آن را با مستربچ به طور کامل توضیح دهیم.

هر دوی این مواد دارای پایه پلیمری هستند.

اصلی ترین تفاوتی که بین مستربچ و کامپاند وجود دارد، این است که نمی توان مستربچ را به صورت مستقیم به پلیمرپایه اضافه نمود. از مستربچ می توان به عنوان مواد افزودنی استفاده نمود. به عبارت دیگر مستربچ یک مواد افزودنی است که به پایه پلیمر اضافه می شود تا خواصی را ایجاد کند.

»مطالعه بیشتر: مستربچ رنگی

ولی کامپاند به صورت مستقیم استفاده می شود و وارد دستگاه می گردد تا محصول نهایی تولید گردد. در طول روند تولید، ممکن است به کامپاند مستربچ نیز اضافه شود و یا نیازی نباشد.

همانگونه که گفته شد، از مستربچ نمی توان به تنهایی برای تولید یک قطعه پلاستیک استفاده کرد. اما در برخی از موارد، کارخانه های تولید کننده قطعه این نیاز را دارند که از پایه های پلیمری و افزودنی های لازم آن ها به طور مستقیم و کامل برای تولید محصول نهایی استفاده کنند.

به این نوع از ترکیبات که بدون هیچگونه ترکیب اضافه ای برای تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند، کامپاند گفته می شود. به طور کلی می توان گفت که ساز و کار مستربچ و کامپاند یکسان است اما میزان درصد اضافه شدن هر یک در محصولات نهایی متفاوت است.

توزیع نامناسب در پلیمر پایه

یکی از اساسی ترین موضوعاتی که در اضافه کردن مواد افزودنی به پلیمر باید به آن توجه نمود، توزیع و پخش یکنواخت آن در سطح پلیمر است، اگر توزیع به صورت درست انجام نگیرد باعث تولید محصول بی کیفیت می شود، مستربچ ها به دلیل این که به اندازه کافی دارای مواد افزودنی نیستند، نمی توان از آنها به صورت مستقیم استفاده کرد.

بالابودن سطح آلاینده‌های محیطی

یکی از چالش‌های دیگری که در اثر استفاده از مستربچ‌ها به صورت مستقیم به وقوع می‌پیوندد، ایجاد آلاینده‌های محیطی در سطح محیط کارگاه است. این مسئله به دلیل آن است که مستربچ‌ها از ترکیب مواد ترموپلاستیک و نوعی پودر تشکیل می‌شوند. اما استفاده مستقیم از کامپاند مشکلات ناشی از آلاینده‌های محیطی را تا سطح قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *