تفاوت کامپاند و مسترپچ

تفاوت کامپاند و مستربچ

آیا تا بحال در ارتباط با کامپاند چیزی شنیده اید؟ آیا می دانید تفاوت مستربچ و کامپاند چیست؟

کاربرد کامپاند و مستربچ

تولید گنندگان محصولات پلیمری تا قبل از تولید کامپاند و مستربچ مشکلات فراوانی در زمینه ی ساختار ضعیف محصولات پلیمری خود داشتند. کامپاند و مستربچ، غلظت یک دستی به محصولات پلیمری می دهند و به قوام آن ها کمک می کنند. با اضافه کردن درصد مشخصی از کامپاند و مستربچ به محصولات پلیمری مقدار زیادی از خواص آن ها تقویت شده و به محصولی که مورد نظر تولید کننده است تبدیل می شود.

کامپاند چیست؟

به مواد پلیمری که دارای مواد اولیه شده اند و به اختلاط و یکنواختی محصولات پلیمری دیگر کمک می کنند، کامپند گفته می شود.

>> کامپاند چیست؟

مستربچ چیست؟

مستر پیچ هم همانند کامپاند یک ماده ی افزودنی برای یکدست شدن و تعدیل غلظت مواد پلیمری همانند رنگ های شیمیایی است.

دلایل استفاده از مستربچ و کامپاند ها

مستربچ ها و همچنین کامپاند ها سه نقش اساسی در تغییرات یک ترکیب پلیمری دارند:

  1. مستربچ ها و کامپاند ها رنگ مورد نظر یک محصول پلیمری را تعیین می کنند پس در رنگ بندی محصولات پلیمری نقش اساسی دارند.
  2. مستربچ و کامپند ها کیفیت و خواص شرایط فیزیکی ساختار یک پلیمر را بهبود می بخشند.
  3. مستربچ و کامپند ها حجم و غلظت مواد پلیمری را افزایش می دهند و به همین منظور قیمت تمام شده ی مواد پلیمری را کاهش می دهد.

تفاوت مستربچ و کامپاند

تفاوت مستربچ و کامپند در زمانی است که آن ها را به جریان تولید اضافه می کنند.

مستربچ ها را در روند تولید به مواد شیمیایی یک محصول تولیدی (همانند رنگ) اضافه می کنند. همانند نمک و یا فلفلی که در میانه ی پخت و پز به یک غذا اضافه می شود.

کامپاند ها را در ابتدا به همراه مواد اولیه ی تولید یک محصول پلیمری در داخل دستگاه قرار می دهند. مثلا می توان یک مستربچ را در میانه ی روند تولید به مواد در حال پخت اضافه کرد، اما حتما باید کامپاند ها را در ابتدای روند تولید به همراه مابقی مواد اولیه لحاظ نمود.

به عبارت ساده تر کامپند یک ماده ی اولیه و مستربچ یک ماده ی افزودنی است.

مزایای استفاده از کامپاند

  • استفاده از کامپاند محصول پلیمر نهایی را در برابر حرارت و همچنین نور خورشید مقاوم می کند. محصول پلیمر نهایی در صورتی که دارای کامپاند باشد در معرض تابش نور خورشید خاصیت خودش را دیر تر از دست می دهد.
  • کامپاند ها نسبت به دیگر مواد اولیه ای که به قوام و تعدیل غلظت پلیمر تولیدی کمک می کنند قیمت مناسب تری دارند و محصولات رقیب کامپاند ها که همان خاصیت کامپاند ها را دارند گران تر هستند.
  • کیفیت کامپاند ها ثابت و مطلوب است و این مواد اولیه که برای افزایش کیفیت پلیمر های تولیدی مفید هستند، بر اثر مرور زمان خاصیت اولیه خود را از دست نمی دهند.

فرآیند ساخت مستربچ و کامپاند

مستربچ ها و کامپاند ها در دستگاهی به نام اکسترودر ساخته می شوند. مواد افزودنی و پلیمر هایی که مستربچ ها و کامپاند ها را تشکیل می دهند، در این دستگاه که اکسترودر نام دارد ذوب شده و با یکدیگر ترکیب می شود. استفاده از دستگاه اکسترودر بسیار واجب است چرا که هر گونه اختلال در روند ترکیب مواد اولیه ی سازنده ی مستربرچ و کامپند ها بر روی کیفیت نهایی مستربچ و کامپند تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که مواد افزودنی و پلیمر های اولیه ی تشکیل دهنده ی کامپاند ها و مستربچ ها در اکسترودر ذوب و با یکدیگر ترکیب شدند، به دستگاه دیگری به نام دستگاه خنک کننده انتقال می یابند. سپس بعد از سرد شدن در این دستگاه خنک کننده به دستگاه های خرد کن منتقل شده به ابعاد کوچک در می آیند و به آن ها کامپاند یا مستربچ گفته می شود که دیگر برای اضافه کردن به یک محصول پلیمری و کنترل کیفیت آن ها (محصولاتی همانند رنگ و کنترل غلظت و قوام آن ها) آماده هستند.

شرکت آسیارنگدانه

شرکت آسیا رنگدانه با چند دهه فعالیت، به عنوان یکی از اولین تولیدکنندگان رنگدانه های پلاستیکی و مستربچ رنگی در ایران می باشد که امروز به واسطه کیفیت بالای محصولات خود یار و همراه و همکار بسیاری از صنایع بزرگ پلاستیک، سبد سازی، صنایع تولید لوازم خانگی، انواع لوله پلیمری و … قرار گرفته است .

این شرکت مسیر تولید محصولات خود را با توجه به سلایق مصرف کنندگان قرار داده و به همین دلیل همواره رضایت مشتریان خود را به دست اورده است و امروز با بزرگترین صنایع کشور همکاری دارد.

برای دریافت مشاوره و خرید مستربچ می توانید با ما تماس بگیرید.

کامپاند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *